ogród elegancki szyty na miarę

Ogród w Naramowicach powstał w 2010 roku na działce o powierzchni 1000 m2.  Patrząc na tyły posesji, uwagę przykuwa zróżnicowana gatunkowo ściana lasu zza płotem. Nowe nasadzenia roślin zaprojektowano tak, aby podkreślić i wyeksponować ten bezcenny widok.

Różnice w terenie  między bocznymi ścianami działki wynosiły kilka metrów wysokości. Aby wyrównać teren, wybudowano od południa 2 metrową ścianę oporową i stworzono murki ozdobne, tworząc płaszczyzny trawnika na różnych poziomach. Dowieziono ogromną ilość ziemi, żeby uzupełnić braki.

Elementy w tym ogrodzie są pieczołowicie przemyślane i spójne stylistycznie. Te same materiały i kolory wykończeniowe użyto przy budowie domu, jak i przy tworzeniu ogrodu między innymi: bordową cegłę klinkierową, drewno w kolorze orzechowym na balustradach, w płocie i podbitce, złamaną biel w odcieniu elewacji i otoczaków ogrodowych.

Każdą przestrzeń ogrodu wykorzystano na ciekawe aranżacje, nawet wąskie na 3 metry szerokości przejścia wzdłuż domu po obu stronach. Od strony południowej zaaranżowano drewnianą pergolę na róże, a od strony północnej drewutnie i kompozycje z roślin cieniolubnych. Według indywidualnego projektu został wykonany murowany domek gospodarczy oraz obudowa miejsca na segregację odpadów.

Po wejściu do domu, w przestronnym holu widać na przestrzał symetryczną rabatę w stylu francuskim. Centrum tej kompozycji stanowi kulista fontanna, wykonana z granitu. Inwestorka ogrodu jest miłośniczką róż i kwiaty te pojawiają się w dużych grupach w różnych częściach ogrodu. Przy kuchni posadzono jej ulubioną, herbacianą odmianę róż na kwiat cięty do wazonu.

Wokół domu powstały trzy tarasy, zarówno od strony wschodniej jak i zachodniej, w tym jeden w pełni zadaszony. Umożliwiają one wypoczynek w pełnym słońcu, jak i przy jego braku.

Na froncie działki głównym akcentem jest trawnik w kształcie koła, dla kontrastu, opaska z białych otoczaków. Zaaranżowano zielenią również przestrzeń przed posesją.