ogród jak arboretum

Ogród w Lusówku powstał w 2010 roku i jest typowym ogrodem rodzinnym. Dzięki dużej powierzchni działki, 1500 m2, udało się stworzyć idealną sferę wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. Priorytetem przy jego projektowaniu było zakomponowanie go tak, aby pomieścić bogatą kolekcję iglaków, wcześniej zbieranych przez właściciela. Drugim wyznacznikiem było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do zabaw dla dzieci. Po obwodzie działki poprowadzono długie alejki, aby najmłodsi mieszkańcy mogli swobodnie jeździć na rowerach i rolkach.

W najdalej oddalonym od domu narożniku działki, powstało miejsce na ognisko, z niskimi ławkami. Zaraz obok powstała drewniana altana, dająca schronienie w upalne dni, a także ławeczka z daszkiem porośnięta pnączami. W ogrodzie wyznaczono również przestrzeń na małą szklarnię, narzędziownie i kącik, na krzewy owocowe i zioła oraz osłonięty kompostownik. Zadaszona wiata dwustanowiskowa stanowi także miejsce na suszenie drewna do kominka.

Na wyraźne życzenie Właściciela posadzono w ogrodzie ogromną ilość wyszukanych odmian iglaków tworząc namiastkę kolekcji dendrologicznej. W prawym narożniku działki znajdował się spory spadek terenu, dzięki temu powstała niska skarpa, która idealnie eksponuje miniaturowe okazy iglaków. Skalniak usypano grysem ozdobnym, kora mogłaby się osuwać. Całość aranżacji uzupełniają duże kamienie białego wapienia. Pośrodku skarpy wkomponowano podkłady kolejowe, które spełniają funkcję schodów. Stworzono w ten sposób funkcjonalne przejście z trawnika do niżej położonej fontanny. Poza iglakami, w ogrodzie znajdziemy również ciekawe gatunki krzewów i drzew liściastych, trawy ozdobne, a także kwitnące byliny.

Ciekawym rozwiązaniem jest furtka vis-a-vis zejścia z tarasu, która prowadzi bezpośrednio do pięknego stawu, za murami posesji, z piaszczystą plażą i pomostem.