ogród romantyczny

Ogród w Ostrowie Wielkopolskim powstał latem 2011 roku zaledwie w ciągu 30 dni, na działce o powierzchni 1200 m2.

Życzeniem klientów było posadzenie kilkuletnich, wysokich roślin. Ważnym elementem było także zapewnienie cienia na tarasie oraz na małym placyku w centralnej części ogrodu oraz osłonięcie się od zakładu produkcyjnego po prawej stronie.

Taras z terakoty został wydłużony i poszerzony w stronę ogrodu oraz obudowany drewnem egzotycznym.  Przy tarasie posadzono platany formowane w kształt parasola, które po zrośnięciu się koron, stworzyły osłonę od ostrego, południowego słońca.

Charakter ogrodu jest swobodny i romantyczny, takie było życzenie właścicieli. Tworzą go grupy roślin kwitnących o wybujałym pokroju. Aranżacje roślinne wzbogacono miejscami elementami architektury ogrodowej. Znajdziemy tutaj dwie fontanny;  jedną przy tarasie z pogłowiem lwa, gdzie woda spada kaskadowo do niższych mis. Druga fontanna w stylu gotyckim stoi w otoczeniu traw ozdobnych i kwitnących róż zaraz przy wejściu frontowym. Fontanna ta ze względu na otwartą budowę stanowi również funkcję poidełka dla ptaków. Przy „tajemnym” przejściu z furtką w tylnej części ogrodu ustawiono rzeźbę – kobietę z dzbanem. W ogrodzie zagospodarowano również dwie pergole kute na pnącza, jedną porasta wiciokrzew, na drugiej pergoli, pod którą stoi stylizowana ławeczka, kwitną powojniki. Powstały też dwa, białe, drewniane trejaże na wiciokrzew i róże pnące przy ścianie budynku.

Istotnym elementem przy projektowaniu ogrodu było stworzenie ciekawych osi widokowych z okien salonu, żeby można było cieszyć się ogrodem przez cały rok. W tym celu posadzono na wprost okna w salonie przepiękne ponad trzy metrowe bonsai z grabu, a u jego stóp ogromne kule z formowanego cisa. Całość kompozycji podświetlona jest reflektorami w nocy, nadając ogrodowi niespotykany klimat. Powierzchnia trawnika, według sugestii inwestorów, została ograniczona do minimum, przy założeniu ‘mniej trawnika, mniej czasu straconego na jego koszenie’. Dzięki temu znalazło się wiele miejsca na ciekawe zakątki z kompozycjami kwiatowymi na powierzchni aż 600 m2.

Właściciele nabyli działkę wraz z otaczającym go płotem betonowym. Można go było rozebrać i wymienić na drewniany, ale ciężko by było go konserwować przez malowanie od strony sąsiada. Zastosowano zatem maty wiklinowe na całości działki o ciepłym brązowym kolorze, zamontowane je bezpośrednio do płyt betonowych. Obecnie po rozrośnięciu się roślin nie widać ich zupełnie. W ogrodzie zainstalowano system automatycznego nawadniania i system oświetlenia zmierzchowego, wzbogacając go tym samem o dodatkowe walory funkcjonalne.